Mięśnie szkieletowe są zbudowane z tkanki na której znajdują się włókna wielojądrowe, wykazujące prążkowania. Prążkowanie jest wynikiem naprzemiennego ułożenia się włókien cienkich, zbudowanych z aktyny oraz grubych, zbudowanych z miozyny. 🧐 W danym mięśniu może być nawet kilka tysięcy włókien mięśniowych. Pomiędzy włóknami mięśniowymi występuje tkanka łączna a w niej znajdują się połączenia nerwowe, a także sieci naczyń włosowatych. Mięśnie szkieletowe posiadają na obu końcach ścięgna które następnie przeczepione są do kości (stanowiąc z nią silne połączenie). 🏋️♂️
Mięsień można podzielić na dwa obszary: centralny i dystalny.
- Obszar centralny mięśnia znajduje się na środku jego przekroju. Ten obszar w większej mierze posiada elementy aktywne. Elementami aktywnymi jest miozyna i aktyna. Ten rodzaj elementów najmocniej jest aktywowany podczas wykonywania wolnej fazy koncentrycznej bądź fazy ekscentrycznej podczas ćwiczenia.
- Obszar dystalny mięśnia znajduje się po obu zewnętrznych stronach środku jego przekroju (bliżej ścięgien, początku/ końca mięśnia). Ten obszar w większej mierze posiada elementy pasywne. Elementami pasywnymi jest tytyna, retikulina i cytoszkielet komórki. Ten rodzaj elementów najmocniej jest aktywowany podczas wykonywania szybkiej fazy ekscentrycznej podczas ćwiczenia.
Ciekawostka❗️❗️❗️
W treningu można wyróżnić dwie dwie osobne grupy mięśni szkieletowych ze względu na ich umiejscowienie. 👊
- Mięśnie powierzchowne- to mięśnie, które znajdują się nad warstwą mięśni głębokich i możemy je zauważyć gołym okiem.
- Mięśnie głębokie- znajdują się pod warstwą mięśni powierzchownych oraz blisko różnych narządów ciała.
Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/
Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/
Web- https://www.patrykhrycak.com/
😉😌😲😔🧐😁🏋️♂️💪❓❗️