W dzisiejszym wpisie dowiesz się co to jest deload i czy warto stosować go podczas swoich treningów.
Zapraszam do czytania 😉
Deload jest to zaplanowany okres w którym, celem będzie uzyskanie odpowiedniej regeneracji, a nawet pełnej superkompensacji u danej osoby ćwiczącej na siłowni. Zastosowanie deloadu w odpowiedni sposób może spowodować uniknięcie przeciążeń, kontuzji oraz przetrenowaniu. Warto wspomnieć, że osoby z większym stażem treningowym będą miały większe szanse, by uzyskać stan przetrenowania od osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownia (np. będzie to związane z uzyskaniem większej wydajności układu nerwowego oraz uzyskania większej masy mięśniowej).
Jak ludzie interpretują słowo deload?
Najczęściej sądzą, że jest to okres w którym robi się całkowitą przerwę od treningów. Oczywiście ❌ jest to błędne myślenie…
👉 Jakie są korzyści ze stosowania deload-u?
- odpoczynek psychiczny
- uzyskanie odpowiedniej regeneracji układu nerwowego i mięśniowego
- zmniejszenia ryzyka powstania przeciążeń bądź kontuzji
👉 Czym powinien charakteryzować się okres deload-u?
W internecie można znaleźć wiele metod stosowania deload-u opierających się na zmniejszeniu poziomu któregoś z podstawowych parametrów treningowych (częstotliwość, objętość, intensywność). Moim zdaniem wybór zmniejszenia poziomu danego parametru treningowego w danym okresie treningowym będzie zależne od wielu współczynników. Większość osób podczas deload-u po prostu zmniejsza swoją objętość treningową zachowując wysoki poziom intensywności treningowej. 🏋️♂️👍 Sądzę, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ odpowiedni poziom intensywności umożliwia podtrzymanie pobudzenia wysokoprogowych jednostek motorycznych, które będą odpowiedzialne za pracę mięśni szybkokurczliwych. Warto wspomnieć, że spadek objętości treningowej, moim zdaniem, może być maksymalnie do 30-40% wykonywanej wcześniej pracy. 🧐🧐 Zmniejszenie zbyt mocno objętości treningowej może wpłynąć negatywnie na podtrzymanie masy mięśniowej. Inna drogą jest obniżenie intensywności treningowej oraz podtrzymania danej objętości podczas zastosowania deload-u. Moim zdaniem stosując tą drogę występują plusy jak i minusy. Plusem jest łatwiejszy oraz w szybszy sposób uzyskania regeneracji układu nerwowego.❌ Minusem- brak aktywacji wysokoprogowych jednostek motorycznych, na skutek wykonywania zbyt długo deload-u może zmniejszyć się poziom siły mięśniowej u danej osoby.
👉 Czy warto stosować jednocześnie obniżenie objętości i intensywności treningowej ?
Sądze, że w niektórych przypadkach tak.✔️ Ta metoda odpowiednia powinna być, gdy dana osoba jest blisko uzyskania przetrenowania. Takiej osobie 😌treningi nie sprawiają tyle radości, a założone kilogramy na sztandze będą wydawać się cięższe niż dotychczas.
👉 Ile powinien trwać deload?
Osoba ćwicząca regularnie z dłuższym stażem treningowym będzie odczuwać większy poziom zmęczenia od osoby, która ma ten staż krótszy i mniej regularny, dlatego okres trwania deload-u będzie zależny od nagromadzonego poziomu zmęczenia. Sądzę, 😉 że u osób początkujących okres deloa-du powinno stosować się raz na kilka miesięcy, zaś osoby zaawansowane powinny wykonywać go od 4-6 tygodni.
Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/
Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/
Web- https://www.patrykhrycak.com/
😉😌😲😔🧐😁🏋️♂️💪❓❗️