👉 Łokieć tenisisty, nazywany profesjonalnie entezopatią, jest to zespół zmian degeneracyjnych obejmujących struktury ścięgniste mięśni prostowników nadgarstka. 😔 😔 Objawia się bólem w okolicy bocznej części łokcia, najczęściej odczuwany podczas ruchów nadgarstka. Przyczynami tego schorzenia jest przeciążenie prostowników prowadzące do zmian strukturalnych a także do powstawanie stanów patologicznych. Ten problem występuje najczęściej u osób pracujących za biurkiem lub wykonujących powtarzające się czynności z użyciem mięśni przedramion (np. długotrwała praca na komputerze), jedynie 10% przypadków stanowią osoby grające w tenisa.
Profilaktyczne działania 🧐 opierają się na stosowaniu odpowiednich przerw odpoczynkowych od pracy i stopniowym dawkowaniu obciążeń przedramion. W przypadku sportowców, należy wykonywać odpowiednią rozgrzewkę oraz stosować adekwatne do pracy przerwy wypoczynkowe. Osoby grające w tenisa powinny dobrać odpowiednią rakietę i zadbać o poprawność techniczną odbijania piłki. Moim zdaniem wszystkie osoby chcące zapobiec powstania tego problemu powinny wzmacniać 💪💪 zginacze przedramion (np. wykonując ćwiczenia wzmacniające siłę chwytu. W momencie gdy już jest za późno i dana osoba odczuwa bóle w obrębie przedramienia, a w szczególności w okolicach stawu łokciowego powinny skonsultować to z lekarzem bądź fizjoterapeutą. 😲 W takim przypadku stosuje się najczęściej zabiegi rehabilitacyjne (ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia).
👉 Łokieć golfisty jest to schorzenie powstałe na skutek przeciążenia mięśni zginaczy nadgarstka. Schorzenie to prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu łokciowego, stanów zapalnych ścięgien, osłabienia funkcjonalności i siły mięśni zginaczy. Objawia się bólem po stronie przyśrodkowej (przeciwnej do łokcia tenisisty). Łokieć golfisty występuje u sportowców (golf, badminton itd) jak i u osób pracujących za biurkiem (np. u osób które ciągle używają w swojej pracy długopisu).
W profilaktyce, 🧐 by zapobiec powstaniu tego problemu dana osoba powinna podczas pracy stosować odpowiedni czas przerwy, zaś sportowcy muszą zwrócić uwagę na jakość techniki podczas swoich treningów. Tak jak przy łokciu tenisisty, osoby chcące zapobiec powstania łokcia golfisty muszą 🔥 wzmacniać mięśnie antganistyczne, czyli w tym przypadku prostowniki przedramion. W momencie, gdy już odczuwa się bóle w obrębie przedramienia, a także stawu łokciowego ⛔️⛔️ trzeba skonsultować to ze specjalistą.
Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/
Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/
Web- https://www.patrykhrycak.com/
😉😌😲😔🧐😁🏋️♂️💪❓❗️