W dziennej racji pokarmowej u osób o wzmożonej aktywności fizycznej 🦵 💪 zawartość białka powinna być nieco wyższa niż w diecie przeciętnego człowieka. Należy przy tym pamiętać, że przynajmniej 50-60% spożywanego białka powinna pochodzić z białka zwierzęcego, czyli: mleko i jego przetwory, mięso, ryby i jaja. Wszystkie te produkty zawierają tzw. pełnowartościowe białko. Pełnowartościowe białko możemy nazwać tylko wtedy, gdy posiada optymalny skład aminokwasowy. Z produktów roślinnych najbardziej wartościowe białko znajduje się w nasionach roślin strączkowych, np. w soi, grochu, fasoli. Ich skład aminokwasowy jest zbliżony do składu aminokwasowego białka zwierzęcego, jednak wartość biologiczna białka roślinnego jest niższa.
🛎 Czym różni się białko zwierzęce od roślinnego?
Wartość biologiczna białka ściśle zależy też od zawartości aminokwasów egzogennych (które muszą być dostarczone z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi ich sam wytwarzać) oraz wzajemnych proporcji między nimi, a także sumy aminokwasów endogennych (które organizm sam potrafi syntetyzować). Produkty posiadające białko zwierzęce, na skutek uzyskania 🔥 🔥 optymalnej ilości aminokwasów w nim, uzyskają lepszą przyswajalność białka od produktów roślinnych.
🛎 Dlaczego białko jest tak ważne u osób ćwiczących?
Białko 😲 jest podstawowym elementem służącym do budowy tkanki mięśniowej. Aby podaż białka do mięśni była wystarczająca i zapewniała im optymalny wzrost i regenerację, dieta musi zawierać ten składnik w odpowiedniej ilości. Oczywiście białko poza budowaniem masy mięśniowej pełni szereg innych funkcji m.in. przyśpiesza gojenie ran, reguluje przemianę materii, wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój, 👍👍 bierze udział w procesach obronnych organizmu oraz uczestniczy w krzepnięciu krwi.
Jakie spożywać produkty które będą posiadały w sobie dobre źródła białka:
(Ilość białka podana jest w 100g produktu)
- pierś z kurczaka = 21,5 g
- wołowina = 26 g
- indyk = 19,2 g
- pstrąg = 18,6 g
- mozzarella = 24 g
- jajko = 12,5 g
- soczewica = 25,4 g
- ciecierzyca = 19,3 g
- parmezan = 40,7 g
Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/
Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/
Web- https://www.patrykhrycak.com/
😉😌😲😔🧐😁🏋️♂️💪❓❗️