Kto z Was wyobraża sobie dzień bez wypicia filiżanki ulubionej kawy?
….Chyba nikt 😉
Kawa to napój z palonych, a potem mielonych ziaren kawowca🌴. Wśród wielu składników znajdujących się w kawie kluczowymi z mojego punktu widzenia są: kofeina, kwas chlorogenowy, a także diterpeny: kafestol i kahweol. Główne działanie kawy przypisywane jest jednak samej kofeinie.
Czym właściwie jest Kofeina❓
Jest to chemiczny związek organiczny, a dokładnie purynowy alkaloid. Znaleźć go można nie tylko w kawie, ale również w herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych oraz w wielu lekach. Związek ten działa pobudzająco na nasz organizm.
WAŻNE
Kofeina, jak każdy inny środek stymulujący, nie powinna być dawkowania w zbyt dużych ilościach. Zwykle nie powinniśmy przekraczać 400 mg kofeiny na dzień (przekroczenie może skutkować objawami przedawkowania). Zależy to oczywiście od indywidualnych predyspozycji oraz przystosowania organizmu. Należy pamiętać, że nasz organizm przyzwyczaja się do codziennie serwowanej dawki kofeiny.
Zalety kawy:
1️⃣ Działa pobudzająco, niweluje zmęczenie i senność ( pobudza działanie kory mózgowej oraz całego centralnego układu nerwowego. Kofeina wywołuje obniżenie napięcia mięśni gładkich, powodując odprężenie i lepsze samopoczucie).
2️⃣ Kawa dotlenia mózg, poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
3️⃣ U osób starszych zapobiega zanikom pamięci (kofeina zmienia elektryczną aktywność komórek mózgowych wzmacniając fale gamma odpowiedzialne za procesy uczenia się i zapamiętywania).
4️⃣ Zmniejsza ryzyko zachorowania na kamicę żółciową, raka jelita grubego, wątroby i pęcherza moczowego.
5️⃣ Chroni przed chorobą Parkinsona, a także może wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Kawa stymuluje naczynia krwionośne w mózgu, dzięki czemu do komórek nerwowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych.
6️⃣ Aromat i działanie kawy wyostrzają zmysły.
7️⃣ Wpływa korzystnie na układ trawienia i krążenia. Poprawia procesy metaboliczne, w tym także spalanie tkanki tłuszczowej.
8️⃣ Kawa ma działanie moczopędne, dzięki czemu szkodliwe substancje są szybciej wydalane z moczem.
9️⃣ Zapobiega astmie, tłumiąc wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za alergię.
🔟 Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II.
Negatywne skutki picia kawy:
1️⃣ Kawa w zbyt dużych ilościach zmniejsza przyswajanie żelaza oraz cynku, a więc nie pij jej do żadnych posiłków, ani nie popijaj nią leków.
2️⃣ Spożywanie nadmiernej ilości kawy (powyżej trzech filiżanek dziennie) może powodować roztrzęsienie i nerwowość.
3️⃣ Ponadto może mieć wpływ na obniżenie ogólnej kondycji oraz niekorzystnie wpływać na układ krążenia.
4️⃣ Kawa może powodować niestrawność, drażnić błony śluzowe żołądka i jelit, utrudniać zasypianie oraz wpływać na obniżanie nastroju.
5️⃣ Kofeina jest alkaloidem i uzależnia.
6️⃣ Przy dużym spożyciu organizm przestaje być wrażliwy na jej działanie.
Zatem jaką ilość kawy możemy wypijać? 🧐
Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi w kwestii ilości kofeiny w jednej kawie😁. Zależna jest ona od gatunku kawy, producenta, sposobu parzenia (z ekspresu, gotowana, rozpuszczalna) a także samej jej „mocy”. Różne źródła podają różne informacje. Według jednych filiżanka kawy z ekspresu może mieć 58-76 mg kofeiny, a kawa parzona nawet do 130 mg w 240 ml😲. Tolerancja kofeiny u dorosłego człowieka jest różna. Decyduje o niej wiele czynników, m.in. zwyczaje żywieniowe, wiek, płeć, masa ciała czy też uwarunkowania zdrowotne.
Optymalne spożycie u osób dorosłych nie powinno przekraczać 400mg kofeiny na dzień.
Średnia zawartość kofeiny w napojach:
🌐 filiżanka czarnej kawy – 70-140 mg
🌐 filiżanka kawy rozpuszczalnej – 95 mg
🌐 filiżanka espresso – 57 mg
🌐 filiżanka kawy mrożonej – 50-70 mg
🌐 szklanka czarnej, sypanej herbaty – 65 mg
🌐 szklanka czarnej, ekspresowej herbaty – 46 mg
🌐 szklanka zielonej herbaty – 31 mg
🌐 puszka (0,33l) Coca-Coli – 45 mg
Umiar i rozsądek! W tym przypadku to jedyne słuszne podejście.🙂
Podobał się artykuł❓
Zostaw łapkę w górę lub udostępnij go❗️