Dzisiejszy post będzie skierowany dla osób, które chcą bądź wielokrotnie próbowały przybrać na masie mięśniowej. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się na co zwrócić uwagę, by osiągnąć prawdziwe efekty ❗️ ❗️ ❗️
Podstawową rzeczą, by osiągnąć zwiększenie masy mięśniowej jest dostarczanie danemu organizmowi coraz to więcej bodźców (najlepiej różnorodnych). 👱♂️ 👱♀️ Wiele z osób chcących osiągnąć większą masę mięśniową nie dostarcza odpowiedniej ilości bodźców, które umożliwią zachwiania homeostazy organizmu, a następnie powstania procesu superkompensacji (odbudowy z nadwyżką formy sportowej). Moim zdaniem okres masowy powinien charakteryzować się zwiększoną objętością treningową, która to ona w automatyczny sposób umożliwi dostarczenie dużej ilości bodźców danemu organizmowi (np. dzięki większej ilości dostarczanych bodźców mocniej będzie uszkodzona tkanka mięśniowa podczas treningów, przez co podczas procesu superkompensacji będzie w stanie odbudować się z większa rezerwą.). Zwiększenie objętości treningowej może być na skutek różnych czynników (np zastosowania większej liczby treningów bądź serii danego ćwiczenia itd). Ale ten element musi nastąpić, by następnie powstał 💪 proces hipertrofii mięśniowej❗️ Sądzę, że jeśli podczas okresu hipertroficznego (przyrostu masy mięśniowej) osoba pracuję tyle samo i nie zwiększa wykonywanej pracy podczas swoich treningów to jej układ mięśniowy w krótkim czasie szybko adaptuje się do danego wysiłku, a następnie nie uzyska optymalnego bodźca do rozrostu tkanki mięśniowej.
👉 Kolejną rzeczą, którą można zauważyć u osób ,,masujących” jest brak zastosowania ćwiczeń umożliwiających pobudzenie wszystkich włókien mięśniowych znajdujących się w organizmie człowieka. 🧐 Mam tutaj na myśli prawidłowe pobudzeniu włókien szybkokurczliwych oraz włókien wolnokurczliwych. Wiele badań przedstawia, że włókna szybkokurczliwe są bardziej (mocniej) podatne na rozrost niż włókna wolnokurczliwe. Uważam, że te stwierdzenie jest dobre, ale sądze, że nie można tylko na nich się skoncentrować podczas okresu masowego. Moim zdaniem powinno się, jedne jak i drugie włókna mięśniowe aktywować podczas jednostek treningowych stosując różne przedziały powtórzeń. Dzięki temu dana osoba będzie w stanie uzyskać w optymalny sposób hipertrofię miofibrylarną oraz sarkoplazmatyczną. Efekt tych dwóch powstałych hipetrofii umożliwi uzyskaniu efekty 😁 ,,WOW”.
👉 Inną przyczyną braku uzyskania hipertrofii mięśniowej jest wykonywanie ćwiczeń w nieprawidłowy sposób. Osoba ,,masująca” powinna zadbać o wysoką jakość wykonywanej techniki podczas danego ćwiczenia, ponieważ tylko w ten sposób będą w odpowiedni sposób bodźcować poszczególne partie mięśniowe. ❌ Niestety, wykonywanie ćwiczeń w nieprawidłowy sposób nie angażuje tych partii mięśniowych, które powinny pracować (przeważnie w takich momentach największą pracę będą przejmowały stawy, a nie układ mięśniowy).
👉 Kolejnym błędem u osób, które masują jest zastosowanie zbyt małej podaży białka w diecie. Prawidłowa podaż białka w diecie będzie kluczowym elementem uzyskania odbudowy włókien mięśniowych w trakcie powstałych procesów regeneracyjnych. Jak już wiemy, trening siłowy ma za zadanie ,,uszkodzić” włókna mięśniowe, które następnie na skutek dostarczenia odpowiedniej ilości makroskładników (przede wszystkim białka) powstanie proces superkompensacji. 🙂 Moim zdaniem osoby masujące powinny spożywać w ciągu dnia od 1,8-2,5 g białka na kilogram masy mięśniowej. Spożycie białka będzie zależeć od wyjściowego poziomu masy mięśniowej.
👉 Następnym błędem jest nieprawidłowe skomponowanie posiłku przedtreningowego oraz po treningowego. Celem posiłku przedtreningowego 🧐 jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii na potrzeby późniejszej wytężonej pracy aparatu ruchu. Dlatego główną rolę przykłada się do węglowodanów. Ich spożycie na około 2h przed treningiem powinno wynosić w okolicach 1-2g na kilogram masy ciała – w zależności od tego ile wynosi nasze całkowite zapotrzebowanie na ten makroskładnik. Dzięki dostarczeniu odpowiedniej ilości energii dana osoba będzie w stanie efektywniej wykonać trening. Posiłek potreningowy ma za zadanie w jak najszybszy sposób zatrzymać ✔️ procesy kataboliczne, a także 💪 z maksymalizować procesy MPS (czyli odbudowy białek mięśniowych). Osobiście, osobom masującym zalecam w posiłku potreningowym spożycia 👉 około 25-40 g białka na skutek czego wyżej wymienione procesy kataboliczne będą zatrzymywane, a procesy odbudowy białek mięśniowych zwiększone.
Facebook- https://www.facebook.com/patryk.hrycak.trainer/
Instagram- https://www.instagram.com/patryk.hrycak.trainer/
Web- https://www.patrykhrycak.com/
😉😌😲😔🧐😁🏋️♂️💪❓❗️